آرشیو پیشخوان روزنامه ها در حوزه زنان آرشیو پیشخوان روزنامه ها در حوزه زنان

تاریخ :  8 اسفند  ماه  1395

  روزنامه آفتاب یزد :

1) تلاش مشترک زنان دولت و مجلس برای تغییر سن قانونی ازدواج دختران.

2) فراکسیون زنان مجلس نا هماهنگ است.عملکرد فراکسیون زنان تاکنون قابل قبول بوده است.

  روزنامه افکار:

نقش زنان در تصمیم گیری کلان شناسایی نشده است - معاون رئیس جمهوری درامور زنان و خانواده گفت: هنوز نقش زنان آنچنان که باید و شاید درعرصه های فرهنگی، پژوهشی ، علمی و تصمیم گیری های مدیریتی و کلان جامعه شناسایی نشده است . شهیندخت مولاوردی شنبه در همایش ملی زن در تاریخ محلی خوزستان در سرسرای دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: ورود تدریجی زنان به عرصه های مدیریت از مهمترین ویژگی های خوزستان است اما هنوز جای خالی زنان مقاوم و توانمند این استان در عرصه های کشوری مانند نمایندگی مجلس شورای اسلامی احساس می شود.

تاریخ :  7 اسفند  ماه  1395

  روزنامه اعتماد:

اشرف قندهاری درگذشت - مرگ بانی آسایشگاه کهریزک

  روزنامه ایران:

1) انوشه انصاری و فیروز نادری دو نماینده فرهادی در مراسم اسکار 2017 - نخستین زن ایرانی فضانورد به همراه مدیرکل اکتشافات منظومه خورشیدی به نیابت از "فروشنده " به مراسم می روند.

2)"کهریزک " یتیم شد. اشرف قندهاری بهادرزاده از بنیانگذاران "کهریزک" درگذشت.

  روزنامه وقایع اتفاقیه:

1) گفت و گو با بیتا محسنی زاده ، کاپیتان تیم ملی اسکیت هاکی : پول یک فوتبالیست هزینه سه تیم زنان است.

2) مهریه در برابر حق طلاق ، شدنی است ؟

تاریخ :  4 اسفند  ماه  1395

  روزنامه اعتماد:

مولاوردی از تغییرحداقل سن ازدواج دختران و 10 ماده دیگر می گوید . تغییر قانون به سود زنان - همکاری با مجلس برای تغییر حداقل سن قانونی ازدواج دختران - شهیندخت مولاوردی ، معاون رئیس جمهور در مورد لوایحی که قرار بود از طرف معاونت امور زنان و خانواده به مجلس فرستاده شود، گفت : ارسال لوایح به مجلس وارد فاز جدی شده است، انشاءالله خبرهای خوشی در این باره در این روزها خواهید شنید. وی در مورد اینکه آیا معاونت امور زنان در رابطه با تغییر حداقل سن ازدواج با فراکسیون زنان مجلس همکاری خواهد داشت یا خیر؟ توضیح داد: ما در تحقق هدف استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان که سیاست کلی برنامه ششم است، حتما این همکاری را خواهیم داشت و هرگونه کمک مشورتی یا مشارکتی را انجام خواهیم داد .

  روزنامه تجارت:

اینفوگرافی –  12 زن حیرت انگیزی که دنیای علم را به پیش بردند : زنان از دیرباز در دنیای علم، کارهای باارزشی انجام داده اند. اگرچه که کار بسیاری از آنها نادیده گرفته شده است اما مورخان بسیاری تلاش کردند تا زحمات و موفقیت های این زنان را ، با وجود تمام موانعی که بر سر راه داشتند ، برجسته کرده و آنها را به مردم جهان معرفی کنند . 1- ماری کوری : فیزیکدان 2- راشل کارسون : زیست شناس دریایی و محیط زیست 3- رزالیند فرانکلین : شیمیدان  4-  مکسین سینگر : زیست شناس مولکولی  5- لیزه مایتنر : فیزیکدان 6- باربارا مک کلینتاک : متخصص سیتوژنتیک  7- ریتا لوی مونتالچینی : عصب شناس  8- جین گودال : نخستی شناس  9- ماریا میچل : ستاره شناس  10- ژوسلین بل بورنل : ستاره شناس  11- شرلی آن جکسون : فیزیکدان  12- می جمیسون : فضانورد

  روزنامه جام جم :

همسر الهام علی اف ، معاون اول رئیس‌جمهور آذربایجان شد - الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان روز سه ‌شنبه مهربان علی اوا ، همسر خود و رئیس بنیاد خیریه حیدر علی‌ اف را به عنوان معاون اول خود منصوب کرد.

  روزنامه همشهری:

همراهی کودکان در ترک مادران شیشه ای – زنان معتاد وقتی به کمپ ترک اعتیاد منتقل می شوند اجازه ملاقات با کودکان شان را ندارند و فرزندان خردسال این زنان درصورتی که سرپرست دیگری نداشته باشند ، تا پایان دوره ترک مادرشان در بهزیستی نگهداری می شوند.

تاریخ :  3 اسفند  ماه  1395

  روزنامه ایران:

گفت و گوی "ایران" با اولین بانوی لژیونر والیبال پس از درخشش خیره کننده در لیگ بلغارستان – مائده برهانی : می خواهم فرشته نجات تیمم باشم.

  روزنامه کسب و کار:

 بانک جامع اطلاعاتی زنان با حضور معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده رونمایی شد . شهیندخت مولاوردی در مراسم رونمایی از بانک جامع اطلاعاتی زنان در تشریح امکانات این سامانه گفت :از اطلاعات این سامانه می توانیم برای برنامه ریزی درست بهره ببریم. همچنین تلاش می کنیم از این سامانه در جهت تحقق دسترسی عادلانه زنان به فرصتها و منابع استفاده کنیم زیرا یکی از ماموریتهای ما شناسایی زنان توانمند و مستعد و معرفی آنان به مسئولان برای تصدی پستهای مدیریتی است.

  روزنامه نسل فردا :

گفت و گوی نسل فردا با  روانشناس خانواده – ریشه آسیب های اجتماعی در طلاق عاطفی.

تاریخ :  2 اسفند  ماه  1395

  روزنامه قانون:

 "فخرالسادات محتشمی پور" در گفت و گو با "قانون" : زنان کارآفرین ، خودباور و نان آور هستند.

  روزنامه صمت :

گفت و گوی "صمت" با جمشید بایرامی به بهانه برپایی نمایشگاه عکس اش در گالری شیرین - روایت حضور زنان در جامعه در "آیینه من باش"

تاریخ :  1 اسفند  ماه  1395

  روزنامه اعتماد:

 معصومه ابتکار از دلیل ابهام رجل سیاسی می گوید: دلیل داشته اند که واژه "مرد" را به کار نبردند . حضور زنان برای شورای نگهبان همچنان ابهام دارد . اینکه سیاستمداران زن بتوانند تایید صلاحیت شوند و رای بیاورند ، فکر می کنم بحثی است که با ابهاماتی حتی در سطح شورای نگهبان مواجه باشد. اصل این است که قانونگذاران قانون اساسی  به یک دلیل خیلی مشخص از کلمه رجل استفاده کرده اند . این در حالی است که آنها می توانستند به راحتی کلمه "مرد " را به کار ببرند.

  روزنامه دنیای حقوق :

جامعه شناسی جنایی : تولد فرشته ، اولین نوزاد پاک در یک مرکز اقامتی زنان و مادران باردار معتاد

  روزنامه فرصت امروز:

کارشناسان و صاحب نظران از بازنشستگی زود هنگام زنان از بازارکار می گویند: بازنشستگی زودهنگام حذف تدریجی زنان از بازار کار

  روزنامه قانون:

1) بررسی هزارو یک آسیب اجتماعی شهر در گفت وگو با "فاطمه دانشور" : شهربرج و بارو نیست، قلب های تپنده دارد . گزارش هایی که در وزارتخانه ها ارائه دادم ، منجر به اتفاقات مثمرثمری در حوزه کاهش آسیب های کودکان و زنان شد. ما تعداد زیادی از زنان را به مجلس فرستادیم و انتظار فعالیت بهتری از آن ها در حوزه آسیب و خانواده داریم. در اسناد بالادستی، زنان آسیب دیده را به عنوان یک جامعه هدفی که نیاز به حمایت دارند ، ندیده ایم و بیشتر حمایت ها در مورد زنانی بود که سرپرست خانوار هستند . آمارهای معنی داری از وجود 1500 تا    2000 نفر زن فراری در تهران وجود دارد که اگر جلویش را نگیریم ، می تواند رشد پیدا کند . در روستاها ، بحث اجاره زن توسط شوهر وجود دارد و پس از آن ، مددکاران ورود پیدا کرده تا بتوانند خانم و آقا را برای ترک به کمپ ها بفرستند .

2) نخستین لژیونر تاریخ والیبال بانوان در گفت وگو با "قانون" : از کیفیت بازی زنان ایران شوکه شدم .

3) برای یکی از هزاران دخترک نادیده این سرزمین – هیچ کس برایت مرثیه ای نخواهد نوشت.

  روزنامه نوآوران:

مجید ابهری ، آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی در گفت و گو با نوآوران عنوان کرد: طلاق ؛ زشت ترین حلال در جامعه اسلامی

  روزنامه همدلی :

گفت و گو همدلی با امین میری کارگردان نمایش "شلتر" – پای "دیالوگ" های زنان کارتن خواب

****************

1) آرشیو دی 1395        2)  آرشیو بهمن 1395