مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران برگزار کرد:

 فرصتها و محدودیتهای مشارکت سیاسی زنان در ایران (پس از انقلاب اسلامی)  سخنران : سرکار خانم دکتر الهه کولایی

توضیحات بیشتر

فرصت‌ها و محدودیت‌های مشارکت سیاسی زنان در ایران (پس از انقلاب اسلامی)
مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران دومین نشست از...
جلسه پژوهشی مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران با مجتمع آموزشی پلیس زن
جلسه پژوهشی مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران با...
پنل مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران در همایش زنان و زندگی شهری
پنل مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران در همایش...

نشریات مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران نشریات مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران

نشر دانشگاه تهران در حوزه زنان نشر دانشگاه تهران در حوزه زنان

*** ***

معرفی کتاب:

1) جامعه شناسی دوران کودکی (نظریه پردازی درباره دوران کودکی)

2) بررسی آسیب های اجتماعی زنان در دهه (1380-1370)

3) خشونت خانوادگی "زنان کتک خورده"

ادامه مطلب

 

مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در سال 1380 تأسیس گردید و فعالیت های علمی و پ‍ژوهشی را در راستای شناسایی، بررسی و ارائه راهکار درباره مسائل زنان ایرانی آغاز کرد. از سال 1383 این مرکز با تصویب هیئت رئیسه دانشگاه تهران علاوه بر انجام امور تحقیقاتی و با توجه به تاثیری که تحصیلات تکمیلی بر پیشبرد بهتر امر پژوهش دارد، عهده دار آموزش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد مطالعات زنان گردید و تا کنون اقدام به پذیرش دانشجو در 5 دوره کارشناسی ارشد نموده است. در حال حاضر واحد شماره یک این مرکز درمحل ساختمان شماره دو دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران واقع در خیابان قدس ، کوچه شاهد و واحد شماره دو در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران  مستقر می باشد و به عنوان یک مؤسسه پژوهشی- آموزشی میان رشته ای مستقل در حال فعالیت است.

اطلاعیه

" دومین کنگره بین المللی نقش زن در سلامت خانواده و جامعه " برگزار شد:

تاریخ برگزاری کنگره :  30  و 31  فروردین ماه 1396      مکان :  تهران - دانشگاه الزهراء (س)

دبیرخانه کنگره:

تهران - ده ونک - دانشگاه الزهراء (س) - ساختمان خوارزمی - طبقه ششم - پژوهشکده زنان

توضیحات بیشتر

پیشخوان روزنامه ها در حوزه زنان پیشخوان روزنامه ها در حوزه زنان

تاریخ :  6 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه قانون:

ویژگی ها و کارآمدی ، ملاک گزینش افراد برای مدیریت شهری باشد. انتخاب اصلح و آزمون تنظیم کنندگان لیست ها – زنانی که به امید کرسی بهشت ، به میدان آمده اند. زنانی که سال‌ها در کنار مردان مشغول فعالیت‌ بودند ولی به تصور خودشان و جریان‌های منتقد ، آن‌ گونه که باید سهمی از مناصب کشوری نداشتند.

  روزنامه خراسان:

جنجال بانوی اول احتمالی فرانسه

تاریخ :  4 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه اعتماد:

رویکرد تاریخی به مساله زنان با سخنرانی سوسن شریعتی : چگونه زنان مساله شدند؟ - "زنان همچون مساله" ، موضوع نخستین نشست مطالعات زنان بود که طی روزهای اخیر با سخنرانی سوسن شریعتی ، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ ، به همت انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. شریعتی در ابتدای بحث خود تاکید کرد اینکه برای بحث درباره مساله زنان همیشه از یک زن دعوت کنند شاید دیگر بدیهی نباشد و همچنین دیگر بدیهی نیست که به صرف زن بودن بتوان در این باره صحبت کرد زیرا مساله زنان و زن همچون سوژه سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی ، موضوع مطالعات تخصصی ‌تری قرار گرفته و شاخه‌ ای از مطالعات دانشگاهی شده است.

تاریخ :  3 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه جهان صنعت:

نگاهی به وضعیت بیماران هموفیلی در کشور؛ بیمه زنان را پوشش نمی دهد - 29 فروردین روز جهانی هموفیلی با شعار "صدایشان را بشنوید" بود. با توجه به این شعار که امسال به زنان و دختران مبتلا به اختلالات انعقادی اختصاص دارد، توجه ویژه‌ای به زنان و دختران مبتلا به اختلالات انعقادی شده است. هموفیلی نوعی بیماری ارثی است که در آن خون در محل بریده شده بند نمی‌آید و به اصطلاح خون لخته نمی‌شود. این بیماری بیشتر در مردان به وجود می‌آید اما از زنان منتقل می شود.

  روزنامه ایران:

اعترافات هولناک شکارچی زنان

تاریخ :  2 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه اعتماد:

سهمیه 30 درصدی زنان در شورا - اشرف بروجردی و آذر منصوری از حضور زنان در مدیریت شهری گفتند . ثبت نام گسترده زنان در انتخابات شورای شهر در شهرهای مختلف ، خبر از حضور جدیدتر آنان در عرصه پست های مدیریتی سطوح بالاتر است. مدیریت شهری این بار انگار قرار است نسبت به قبل ، زنانه تر شود و به تعادل جنسیتی نزدیک تر شود. نشستی با موضوعیت زنان و مدیریت شهری ، در کتابخانه ملی برگزار شد که در آن به چرایی حضور زنان درمدیریت شهری پرداخته شد ، اشرف بروجردی و آذر منصوری دو مهمان از چهار مهمان این نشست بودند. سلحشوری نماینده فعلی و کوالایی ، نماینده سابق مجلس مهمانان غایب این نشست بودند.

تاریخ :  29 فروردین  ماه  1396

  روزنامه قانون:

کارشناسان در نشست های هم اندیشی حوزه زنان مطرح کردند: لزوم برقراری " عدالت جنسیتی " - " تنها پنج رقم با آخرین کشور دنیا به لحاظ شکاف جنسیتی فاصله داریم" . این بخشی از صحبت های آذر‌منصوری ، فعال امور زنان در نشست هم اندیشی "پیگیری مطالبات زنان در دولت"  بود که روز گذشته برگزار شد ؛ نشستی که در آن از حقوق دیده نشده زنان گفته شد و اینکه دولت آتی ، باید برنامه ای جدی در حوزه زنان و برقراری عدالت جنسیتی داشته باشد. منصوری در این نشست با تاکید بر اینکه نرخ اشتغال زنان در دولت دهم از 17 به 10 درصد کاهش یافت ، افزود:  " دولت یازدهم تا حد زیادی به برقراری عدالت جنسیتی پرداخت ؛ چنانچه در برنامه ششم توسعه با تمام فراز و نشیب ها عاقبت عدالت جنسیتی تصویب شد اما پر‌کردن شکاف ایجاد شده به دوره ای طولانی نیاز داد". به گفته این کارشناس ، نیاز به اصلاح قوانین انتخاباتی برای افزایش ظرفیت مشارکت سیاسی زنان احساس می‌شود و غیبت حضور زنان در بزنگاه تصمیم گیری های مهم ، ضعفی بزرگ است.

تاریخ :  28 فروردین  ماه  1396

  روزنامه خراسان:

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده مطرح کرد: نارضایتی جنسی از علل اصلی طلاق - وعده ایجاد کلینیک های سلامت خانواده یا همان کلینیک های سلامت جنسی در تمام استان ها ، بعد از بارها تکرار شدن در سال های گذشته ، مجددا از سوی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده مطرح شد ؛ آن هم در حالی که به تاکید شهین دخت مولاوردی گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که یکی از دلایل اصلی طلاق ، نارضایتی جنسی است.

آرشیو

نشریات در حوزه زنان نشریات در حوزه زنان