مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران برگزار کرد:

 فرصتها و محدودیتهای مشارکت سیاسی زنان در ایران (پس از انقلاب اسلامی)  سخنران : سرکار خانم دکتر الهه کولایی

توضیحات بیشتر

فرصت‌ها و محدودیت‌های مشارکت سیاسی زنان در ایران (پس از انقلاب اسلامی)
مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران دومین نشست از...
جلسه پژوهشی مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران با مجتمع آموزشی پلیس زن
جلسه پژوهشی مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران با...
پنل مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران در همایش زنان و زندگی شهری
پنل مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران در همایش...

نشریات مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران نشریات مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران

نشر دانشگاه تهران در حوزه زنان نشر دانشگاه تهران در حوزه زنان

*** ***

معرفی کتاب:

1) جامعه شناسی دوران کودکی (نظریه پردازی درباره دوران کودکی)

2) بررسی آسیب های اجتماعی زنان در دهه (1380-1370)

3) خشونت خانوادگی "زنان کتک خورده"

ادامه مطلب

 

 

مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در سال 1380 تأسیس گردید و فعالیت های علمی و پ‍ژوهشی را در راستای شناسایی، بررسی و ارائه راهکار درباره مسائل زنان ایرانی آغاز کرد. از سال 1383 این مرکز با تصویب هیئت رئیسه دانشگاه تهران علاوه بر انجام امور تحقیقاتی و با توجه به تاثیری که تحصیلات تکمیلی بر پیشبرد بهتر امر پژوهش دارد، عهده دار آموزش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد مطالعات زنان گردید و تا کنون اقدام به پذیرش دانشجو در 5 دوره کارشناسی ارشد نموده است. در حال حاضر واحد شماره یک این مرکز درمحل ساختمان شماره دو دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران واقع در خیابان قدس ، کوچه شاهد و واحد شماره دو در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران  مستقر می باشد و به عنوان یک مؤسسه پژوهشی- آموزشی میان رشته ای مستقل در حال فعالیت است.

اطلاعیه

" دومین کنگره بین المللی نقش زن در سلامت خانواده و جامعه " برگزار شد:

تاریخ برگزاری کنگره :  30  و 31  فروردین ماه 1396      مکان :  تهران - دانشگاه الزهراء (س)

دبیرخانه کنگره:

تهران - ده ونک - دانشگاه الزهراء (س) - ساختمان خوارزمی - طبقه ششم - پژوهشکده زنان

توضیحات بیشتر

پیشخوان روزنامه ها در حوزه زنان پیشخوان روزنامه ها در حوزه زنان

تاریخ :  7 خرداد ماه  1396

  روزنامه آفتاب یزد :

حجت الاسلام ناصر نقویان : حضور زنان در ورزشگاه ها منع فقهی ندارد.

  روزنامه جهان صنعت:

گفت و گوی "جهان صنعت" با عصمت ایرندگانی ، اولین زن راه یافته به شورای شهر "نگور" - صدای محرومیت زنان سیستان و بلوچستان

  روزنامه مردم سالاری :

پوشش همسر و دختر ترامپ جنجال به پا کرد - دهن کجی زنان کاخ سفید به مردان ریاض

تاریخ :  6 خرداد ماه  1396

  روزنامه ابتکار:

مطالبه بهره بردن از زنان و جوانان در دولت دوازدهم بررسی شد .

تاریخ :  3 خرداد ماه  1396

  روزنامه بهار:

ورود زنان به شوراها را نباید دست کم گرفت - معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده نوشت: نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات شوراهای شهر و روستا از ورود شایان توجه زنان به این پارلمانهای محلی در اقصی نقاط کشور حکایت دارد ، این اتفاق مبارک را نباید دستکم گرفت و راحت از کنار آن عبور کرد.

  روزنامه شهروند:

رباب حورسی ، یکی از زنان رزمنده در خرمشهر:  شجاعت درس زنان خرمشهر برای فرزندان

  روزنامه قانون:

{ سرکار خانم } مهرشاد شبابی ، رزمنده دفاع مقدس و همسر سرلشگر رحیم صفوی در گفت وگو با "قانون" : هیچ فرقی بین زن و مرد به عنوان شهروند وجود ندارد .معاون پژوهشی دانشگاه امام حسین(ع) ، بنیان گذار دفتر امور زنان و خانواده در سپاه ، عضو شورای مرکزی جبهه زنان اصولگرا ، مدیر مسئولی چندین فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی و نشریاتی چون شمیم ، نساء و چندین سایت مانند تارنمای خانوادگی شمیم ، نونهال و تدریس دانشگاه از نمونه فعالیت ها ی اجتماعی و سیاسی اوست .

تاریخ :  2 خرداد ماه  1396

  روزنامه اعتماد:

"اعتماد" از ورود 415 زن به شوراهای شهر و روستای سیستان و بلوچستان گزارش می دهد - خبر انتخاب 415 زن در شوراهای شهر و روستای استان سیستان و بلوچستان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت. این اتفاق از دید بسیاری از رسانه‌ها و مردم عجیب و تحسین‌ برانگیز بود. حضور پررنگ زنان در انتخابات استانی که معمولا نام آن با محرومیت و توسعه‌ نیافتگی مطرح می ‌شود ، خبری قابل توجه بود؛ نشانی مثبت از پیشرفت جامعه زنان در پهناورترین استان کشور- شاید حضور این زنان بتواند ، عوامل ترک تحصیل اجباری ، عدم اجازه اشتغال ، ازدواج در سنین پایین و سنت چند همسری را از بین ببرد و راه را برای حضور اجتماعی سایر زنان هموارتر کند.

  روزنامه ایران:

415 زن درشوراهای سیستان و بلوچستان - بررسی آماری منتخبان مشخص کرد : افزایش سهم زنان در شوراهای شهر و روستا - اگرچه هنوز اسامی کامل منتخبان در سطح کشور منتشر نشده اما بررسی آماری منتخبان اعلام شده بیانگر حضور میانگین 2 زن در شوراهای اغلب مراکز استانهای کشور است - گفت و گو با "رقیه گزمه" منتخب شورای منطقه محروم "سیمون" : پول تبلیغات نداشتم ، اعتماد زنان و مردان را داشتم - زنان در سیستان و بلوچستان شگفتی آفریدند - گفت وگوی ایران با دهیار و یکی از زنان عضو شورای افضل آباد پشتکوه در خاش.

  روزنامه بهار:

"بهار" به بررسی مطالبات زنان از دولت دوازدهم  می پردازد - جیغ بنفش زنان را بشنوید!

  روزنامه روزان:

حضور پررنگ خانم ها در شورای شهر و روستا : زنان پدیده انتخابات شوراها

  روزنامه شهروند:

گفت وگو با فرمانداران ، بخشداران و منتخبان زن سیستان و بلوچستان درباره انتخاب 415 زن در شوراهای شهر و روستای این استان - شهرهای جنوب شرق در دست زنان – محمد اکبر چاکرزهی ، فرماندار خاش در گفت و گو با "شهروند" : یک سوم زنانی که در انتخابات ثبت نام کرده بودند به شورای شهر راه یافتند .- ایرند گانی ، یکی از زنان منتخب شورای روستای نوگور کرانگشان:  فکر نمی کردم رأی بیاورم ، فقط با حمایت زنان انتخاب شدم - بخشدار نیک شهر در گفت وگو با "شهروند" : سپردن مسئولیت به زنان در دولت یازدهم منجر به اعتماد روستاییان به زنان شد.

  روزنامه وقایع اتفاقیه:

"وقایع اتفاقیه" از حضور بی سابقه زنان در مدیریت شهری و روستایی سیستان و بلوچستان گزارش می دهد – مام سیستان مهد ایرانگزارشی از نتیجه انتخابات در روستایی که همه نامزدهای شورای آن زنان بودند/  صد درصد زنانه -  آمارها از رشد خیره کننده حضور زنان در سمت های مدیریتی استان جنوب شرقی خبر می دهند/ ۴۱۵ کرسی شورای شهر برای زنان سیستان و بلوچستانی - دهیار روستای افضل آباد خاش:  مردم منطقه از مدیریت زنان تجربه خوبی دارند .

  روزنامه همدلی :

415 زن وارد شوراهای شهر و روستاهای سیستان و بلوچستان شدند – دموکراسی زنانه در سیستان و بلوچستان – حضور زنان در شوراهای شهرو روستاها در 29 اردیبهشت سال جاری رکوردی بی سابقه را رقم زد ؛ رکوردی که تنها مختص به کاندیداهای زن نمی شد ؛حضور گسترده زنان به خصوص در مناطقی که در آ نها از محدودیت های بیشتری برخوردارند ، رکوردی تازه بود که نشان دهنده رشد آگاهی این قشر به حقوق از دست رفته یا فرامو ش شده شان بود.

آرشیو

نشریات در حوزه زنان نشریات در حوزه زنان