میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار

میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار


بسم الله الرحمن الرحیم 
به مناسبت میلاد حضرت زینب(س)  
فرخنده ولادت حضرت زینب س، امسال با طولانی ترین شب سال مصادف است. پیوند میان سنت ملی با ارزش های والای اسلامی، موجب تقویت متقابل انها می شود. بدین صورت که  سنت ملی انرژی لازم را برای ارزش های اسلامی فراهم می کند و ارزش های دینی اطلاعات و آگاهی های هدفمند را برای سنت های ملی به ارمغان می اورد.  از این رو همزمانی ولادت حضرت زینب( س) فال نیکی برای شب یلدا امسال است و فرخندگی این شب طولانی  را به دنبال دارد.
از آنجا که این گفتار متعهد  است تا یادداشتی در مناسبت های مذهبی،  تقدیم دارد،  به مناسبت ولادت مبارک حضرت زینب س مطلب ذیل را تقدیم می دارد.
زینب س را افتخارات زیادی است.  که هر یک به تنهایی مایه مباهات است. او نوه گرامی پیامبر خدا، دختر بزرگ علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا (علیهما السلام) و خواهر ارجمند  حسن و حسین علیهما السلام است.
در کنار این افتخارات نسبی، ویژگی ها و فضائل اخلاقی اوست که زندگی اش را پر  تلالو ساخته و او را در جامعه الگو قرار داده است. 
زینب با تکیه بر فضائل اخلاقی توانست نقش آفرینی  بی نظیری در جامعه ایفا کند که از کمتر کسی، چنین بر می آمد. از این رو در جایگاهی قرار گرفت  که  از یک  سو، محبوب و ارجمند نزد اولیای الهی و از سوی دیگر  اسوه و الگو  افراد و گروه ها اجتماعی شد.
 زینب در صبر، رشادت، شجاعت، وقار، پاکی و طهارت، در عین نجابت و حقانیت الگو و اسوه  است. چنین ویژگی هایی زینب (س) را  در شمار الگوی مهم دینی در اعصار و امصار مختلف قرار داده است. 
در میان همه ویژگی ها و فضائل  اخلاقی او، دو ویژگی اش در جامعه معاصر ما نمود اجتماعی بیشتری یافته است.هر چند الگو پذیری از زینب کبری(س) را نمی توان به این ویژگی ها محدود و در جامعه ما متوقف کرد. این دو ویژگی نیز با جهاد و مجاهدت حضرت زینب س قرابت  و همخوانی دارد که در ذیل به آن اشاره می شود: 
۱. مراقبت و پرستاری
مراقبت و پرستاری از امام علی بن الحسین ع  در کربلا  که دچار بیماری شده بود همچنین  از کودکان و زنان ستم دیده و مصیب زده  کربلا که هر یک زخمی از دشمن بر تن و جان داشتند پس از شهادت امام حسین ع بر  عهده  زینب کبری بود. این وظیفه و مسولیت حساس، فراتر از تنها انجام مراقبت پرستاری  از بیمار بود.  زینب  علاوه بر پرستاری از زخم های "تن" و مرهم نهادن بر ان، جان و روح  مصیبت دیدگان را نیز التیام بخشید و از  هستی، هستی  اهل کاروان کربلا آن هم در محیطی ناامن، پر خطر و  پر اضطراب به شایستگی مراقبت و محافظت کرد به گونه ای که همه مصیبت دیدگان  نهایت رضایت و سپاس را از او داشتند و خود را مدیون محبت های جانانه زینب کبری می دانستند. به موجب  خدمات ارزشمند پرستاری در جنبه های جسمی ، فرهنگی و عقیدتی، آن هم در فضای نا امن است که پرستاران جامعه ما، آن حضرت را شایسته اقتدا در پرستاری دانستند. تعهد به این نحوه پرستاری است که پرستاران جامعه ما را  در شرایط کرونایی سال جاری به تحمل مشقت زیاد و ایستادگی تا پای جان قادر ساخته است ، گویا در سال جاری پرستاران  بیش از همه سال ها با الگو پرستاری زینب کبری نزدیکتر بودند و  سختی ها و مشقت های بیشتری را  صبورانه و جانفشانانه تحمل کردند . فرصت را مغتنم بدانیم و از صمیم دل "مجاهدت" پرستاران جامعه خود را  با مراقبت های بیشتر بهداشتی، پاس بداریم و رنج آنان را کمتر کنیم.خداوند منان، مساعی و تلاش پرستاران را به نحو احسن قبول  و شهدای شان را با حضرت زینب (س) محشور فرماید.
۲. دفاع از حریم و حرم: ویژگی و خصوصیت دیگر حضرت زینب س  حراست و حفاظت از حرم و حریم الهی بود. زینب در  همه صحنه های مواجهه با دشمن از کربلا تا کوفه و از کوفه تا شام و... با  ایراد سخنرانی های شجاعانه و آگاهی بخش خود،  از حرم و حریم رسول خدا ص دفاع کرد و  وظیفه و مسولیت خطیر خود را به شایستگی انجام داد، شایستگی در  انجام  این مسولیت مهم، این بار نه  تنها از زبان یاران و دوستان او، بلکه  از دشمنانش  نیز شنیده شد.
این ویژگی و مجاهدت حضرت زینب نیز  در جامعه معاصر ما، سرمشق مجاهدان دیگری شد. ایثارگرانی که با تاسی از حضرت زینب مدافع  حریم حقانیت شدند و  برای دفاع از حریم و حرم از خانه و کاشانه شان کوچ کردند و دشمن را در بیرون از مرزهای سرزمین مادری شان  بدون آنکه به مام وطن  گزندی ایجاد کند، دفع کردند. سلحشوران و عاشقانی که "یلدا" شان را با تاسی از زینب کبری در دفاع از حریم حقانیت عاشقانه گذراندند و خود نماد دفاع از حرم شده و مدافعان حرم لقب گرفتند. دفاع از حقانیت حریم و حرم  این مجاهدان، این بار از قضا در حرم خود حضرت زینب (س) تجلی یافت، تا نام حضرت زینب و خدمات خطیر او برای همگان یاد آوری شود.
مجاهدانی که وصف حال عاشقی و دلدادگی آنان از عهده این قلم خارج است و این قلم  ناتوان از توصیف سلحشوری های آنان است و صاحب قلم  غریبه  دراین وادی است 
تنها بر رسم ادب و احترام و  در این شب و لادت یلدایی  و در آستانه سال روز شهادت  حاج قاسم  سلیمانی یادی  از " سردار دلها" می شود  که با جان همه مردم  ایران نه که با جان هر آزاده ای پیوند دارد. خداوند روح این شهید مجاهد و سایر مدافعان حریم و حرم را میهمان زینب کبری س قرار دهد.
در پایان بار دیگر ولادت حماسه آفرین و الگو بخش حضرت زینب کبری س، را تبریک می گویم و امیدوارم از خیر و برکت این ولادت حضرتش، سنت یلدایی پاینده و پر ثمر گردد.
علیرضا قبادی
پژوهشگر اجتماعی دین