آرشیو روزنامه های اردیبهشت 1396 آرشیو روزنامه های اردیبهشت 1396

تاریخ :  24 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه قانون:
زنان برای خروج از کشور همچنان به اجازه همسرانشان نیاز دارند - گذر زنان در اختیار مردان – طیبه سیاوشی عنایتی ، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس : طی سالهای اخیر بحث خروج زنان از کشور به عنوان یکی از مطالبات جدی زنان ، بارها مطرح شده ا ست. پس نیاز است برای آن راهکاری اندیشیده شود. دراین زمینه باید گفت با توجه به اینکه در فقه و شرع آمده است که زن برای خروج از خانه و کشور نیاز به اجازه همسر دارد، قوانین نیز برای خروج زنان از کشور اجازه شوهر را الزامی دانسته اند. اما لازم به یادآوری است که این قانونی فقهی است که ممکن است برخی از احکام آن ، براساس مقتضیات زمان و مکان بنا بر اجتهاد علما و فقها تغییر پیدا کنند.اما هنوز هیچ اقدام قانونی دراین زمینه صورت نگرفته است. هرچند با توجه به موردی که درباره خانم ورزشکاری که نیاز به خروج از کشور داشت و همسرش اجازه نداده بود و در مجلس نهم مطرح شد ، معاونت زنان ریاست جمهوری تلاش کرد تا خانم ها برای شرکت در همایش ها و موضوعات علمی یا خانم های ورزشکار برای خروج از کشور نیاز به اذن همسر نداشته باشند و بتوانند با مجوز ویژه ای ا ز طرف دولت از کشور خارج شوند .

تاریخ :  23 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه بهار:

سقف شیشه ای برای زنان باید شکسته شود -  زنان برای مطالباتشان منتظر نمی نشینند. با نزدیک شدن به انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری ، زنان هم مانند سایر اقشار جامعه به دنبال مطالباتشان هستند با این تفاوت که آنچه مشخص است گواه از این دارد که زنان به دنبال مطالباتشان منتظر نمی نشینند بلکه تلاششان در این راستا غیر قابل انکار است. زنان ایرانی درجنبش های مدنی و اجتماعی پیشتازند و از دوره ای که واضح ترین تصویر از آنها در مطبخ بوده فاصله زیادی گرفته اند - ایران یا آمریکا فرقی ندارد زنان همواره در پی حقوقی هستند که برای آنها برابری ایجاد کند. زنانی که در عربستان سعی می کنند حق رای داشته باشند تا زنانی که در ایران مطالبه دارند شان اجتماعی و سیاسی آنها بالا رفته و در کابینه سهمی داشته باشند یا زنانی که در آمریکا تلاش می کنند رئیس جمهور شوند .

تاریخ :  19 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه اطلاعات:

دختران برلبه خشونت در مدارس – دلایل بروز خشونت در مدارس و راهکارهای مقابله با آن : دکتر راضیه ظهره وند روانشناس آموزشی و پژوهشگر: نبود فرهنگ گفت و گو و آموزش ندادن آن ، یکی ازمهمترین عوامل زمینه ساز خشونت در مدارس است. یکی از دلایل بروز خشونت در دختران ، ناشی از نوعی احساس درماندگی در اغلب آنان است. قبلا گفته می شد که زنان حداکثر باید همسران و مادران موفقی باشند ، اما امروزه زنان می خواهند که مدیر موفق ، متخصص یا دانشمند قابلی هم باشند و یا در فعالیت های اجتماعی ظهور و بروز بیشتری داشته باشند . دختران نسل جدید ، نقش های قبلی خود را نمی پذیرند یا بهتر است بگوییم نسبت به نقش جنسیشان معترضند که افزایش بروز خشونت را به همراه دارد.

  روزنامه اعتماد:

اعظم طالقانی در انتقاد به عدم تعیین تکلیف مفهوم "رجل سیاسی" : هیچ زنی برای ریاست جمهوری مدیر و مدبر نبود ؟

تاریخ :  12 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه جام جم :

شادی را به دختران بیاموزیم - دکتر شهناز نوحی، روان ‌شناس درباره راه‌های پیشگیری از افسردگی دختران می‌گوید.

  روزنامه کیهان:

1) رسوایی تازه سازمان ملل - گاردین: عربستان با پول ، رئیس کمیته حقوق زنان سازمان ملل شد. یک روزنامه انگلیسی فاش کرد آل سعود با استفاده از پول و سودی که از محل خرید سلاح از کشورهای غربی به جیب اداره کنندگان سازمان ملل ریخته توانست عضو کمیته حقوق  زنان این سازمان بشود!

2) پیشنهاد رئیس جمهور اتریش برای مقابله با اسلام هراسی : همه زنان روسری بپوشند - رئیس جمهور اتریش در اظهارنظری جالب تلویحاً درخواست کرده برای مقابله با اسلام هراسی در غرب همه زنان در همبستگی با زنان مسلمان روسری سر کنند .

  روزنامه همشهری:

زن بولیویایی سردسته باند کوکائین در ایران -  اعضای شبکه توزیع کوکائین ، گل ، ال‌اس ‌دی و ماری جوانا که با مدیریت یک زن بولیویایی در شبکه‌های مجازی (تلگرام و اینستاگرام) ، جوانان را اغفال و به سمت مواد ‌مخدر سوق می‌دادند ، شناسایی و دستگیر شدند.

تاریخ :  10 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه ایران:

ابتکار سه دختر نوجوان کهنوجی موجب شده " دهکهان " از سوی یونسکو به عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی شود . این سه دختر نه تنها روستای خود، بلکه روستاهای اطراف را هم کتابخوان کرده اند.

  روزنامه شرق:

عارف: به زنان نمی توان وعده سرخرمن داد.

  روزنامه شهروند:

بررسی گفته ها و ناگفته های مناظره نامزدهای ریاست جمهوری در گفت وگو با کارشناسان : غفلت از زنان - "پروانه سلحشوری" نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون زنان: سوالات مناظره بیانگر نگاه مرد سالارانه صداو سیما بود.

تاریخ :  9 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه تجارت:

چرا سازمان ملل عربستان را مسئول برابری جنسیتی کرد ؟ عربستان سعودی یکی از بدترین کشورهای جهان برای یک زن است ، و به تازگی به عنوان کمیسیون سازمان ملل برای تبلیغ برابری جنسیتی گماشته شده است.این کمیسیون بین دولتی کارش پیشبرد برابری جنسیتی و قدرت بخشیدن به زنان است . در گزارش سال   2016 مجمع اقتصاد جهانی درباره ی شکاف جنسیتی در جهان ، کشور عربستان در پایینترین رتبه 141 از 144 کشور در بخش نابرابری جنسیتی قرار دارد.

  روزنامه قانون:

راز شیوا {شیوا امینی  بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان}- فوتسال ایران در سال‌های اخیر روند رو به‌ رشدی داشته است و این موضوع در فوتسال بانوان نمود بیشتری داشته و بها دادن به آن سبب قهرمانی در جام ‌ملت‌های سال 2015 نیز شده است. هرچند که پس از آن مشکلاتی از قبیل عدم اعزام به جام ‌جهانی ، سبب ورود رییس جمهور به ماجرا و دستور ویژه او برای اعزام شد اما در این مدت همواره افرادی‌ بودند که ترجیح می ‌دهند با ایجاد حاشیه و شایعات فراوان ، ورزش بانوان را به عقب ببرند.

  روزنامه شهروند:

معاون رئیس ‌جمهوری از عملکرد دولت در حوزه زنان و آسیب های اجتماعی گفت: خداحافظی با سیاست سرپوش و انکار

تاریخ :  6 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه قانون:

ویژگی ها و کارآمدی ، ملاک گزینش افراد برای مدیریت شهری باشد. انتخاب اصلح و آزمون تنظیم کنندگان لیست ها – زنانی که به امید کرسی بهشت ، به میدان آمده اند. زنانی که سال‌ها در کنار مردان مشغول فعالیت‌ بودند ولی به تصور خودشان و جریان‌های منتقد ، آن‌ گونه که باید سهمی از مناصب کشوری نداشتند.

  روزنامه خراسان:

جنجال بانوی اول احتمالی فرانسه

تاریخ :  4 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه اعتماد:

رویکرد تاریخی به مساله زنان با سخنرانی سوسن شریعتی : چگونه زنان مساله شدند؟ - "زنان همچون مساله" ، موضوع نخستین نشست مطالعات زنان بود که طی روزهای اخیر با سخنرانی سوسن شریعتی ، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ ، به همت انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. شریعتی در ابتدای بحث خود تاکید کرد اینکه برای بحث درباره مساله زنان همیشه از یک زن دعوت کنند شاید دیگر بدیهی نباشد و همچنین دیگر بدیهی نیست که به صرف زن بودن بتوان در این باره صحبت کرد زیرا مساله زنان و زن همچون سوژه سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و تاریخی ، موضوع مطالعات تخصصی ‌تری قرار گرفته و شاخه‌ ای از مطالعات دانشگاهی شده است.

تاریخ :  3 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه جهان صنعت:

نگاهی به وضعیت بیماران هموفیلی در کشور؛ بیمه زنان را پوشش نمی دهد - 29 فروردین روز جهانی هموفیلی با شعار "صدایشان را بشنوید" بود. با توجه به این شعار که امسال به زنان و دختران مبتلا به اختلالات انعقادی اختصاص دارد، توجه ویژه‌ای به زنان و دختران مبتلا به اختلالات انعقادی شده است. هموفیلی نوعی بیماری ارثی است که در آن خون در محل بریده شده بند نمی‌آید و به اصطلاح خون لخته نمی‌شود. این بیماری بیشتر در مردان به وجود می‌آید اما از زنان منتقل می شود.

  روزنامه ایران:

اعترافات هولناک شکارچی زنان

تاریخ :  2 اردیبهشت  ماه  1396

  روزنامه اعتماد:

سهمیه 30 درصدی زنان در شورا - اشرف بروجردی و آذر منصوری از حضور زنان در مدیریت شهری گفتند . ثبت نام گسترده زنان در انتخابات شورای شهر در شهرهای مختلف ، خبر از حضور جدیدتر آنان در عرصه پست های مدیریتی سطوح بالاتر است. مدیریت شهری این بار انگار قرار است نسبت به قبل ، زنانه تر شود و به تعادل جنسیتی نزدیک تر شود. نشستی با موضوعیت زنان و مدیریت شهری ، در کتابخانه ملی برگزار شد که در آن به چرایی حضور زنان درمدیریت شهری پرداخته شد ، اشرف بروجردی و آذر منصوری دو مهمان از چهار مهمان این نشست بودند. سلحشوری نماینده فعلی و کوالایی ، نماینده سابق مجلس مهمانان غایب این نشست بودند.