لیست اخبار لیست اخبار

1399/06/17 - نقد و بررسی کتاب "آموزش عالی و تحولات فرهنگی اجتماعی زنان" 1399/06/17 - نقد و بررسی کتاب "آموزش عالی و تحولات فرهنگی اجتماعی زنان"

1399/06/17

نقد و بررسی کتاب «آموزش عالی و تحولات فرهنگی اجتماعی زنان» در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بیست و سومین نشست مجازی نقد و بررسی کتاب از مجموعه علم و جامعه پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به کتاب «آموزش عالی و تحولات فرهنگی اجتماعی زنان» اختصاص دارد. این نشست دوشنبه ۱۷ شهریورماه 1399 از ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار گردید.

این نشست با حضور لیلا فلاحتی تدوین کننده کتاب و عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و "صدیقه شکوری‌راد عضو هیئت علمی مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران" و نسیم‌السادات شریعت‌پناهی پژوهشگر حوزه زنان و مدرس دانشگاه به عنوان منتقد برپا شد.

بررسی مسائل اجتماعی به‌‌ ویژه در حوزه زنان، امری تخصصی و نیازمند توجه متخصصان و صاحب‌‌ نظران در حوزه مطالعات جنسیت و زنان است. یکی از موضوعاتی که طی دو دهه اخیر در فضای دانشگاهی ایران مطرح است، افزایش حضور زنان در آموزش عالی است. مطالعات پیشین، حضور زنان را در آموزش عالی، مقدمه‌‌ ای بر توانمند سازی آنها و تحقق یکی از راهبردهای اصلی توسعه همه‌ جانبه برمی‌ شمردند؛ براین‌اساس، بیشتر مطالعات، رویکردی کمّی‌ نگر و مبتنی بر توسعه را در پیش گرفته‌ اند.

حال پس از گذشت دو دهه از حضور دامن‌ گستر زنان در آموزش عالی ایران، این پرسش مطرح است که زنان در این عرصه با چه چالش‌هایی روبه‌ رویند و مهم‌ ترین پیامدهای این حضور، در چه حوزه‌هایی قابل‌ شناسایی است. تجربه‌‌ دهه‌‌ های اخیر کشورهای درحال‌ توسعه بیانگر آن است که افزایش سرمایه‌‌ گذاری در نیروی انسانی، به‌ ویژه در حوزه آموزش زنان، زمینه‌‌‌ های لازم را برای دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر و رفاه اجتماعی بیشتر مهیا ‌‌می‌ کند؛ بنابراین، حضور زنان در آموزش و ازبین‌ بردن شکاف‌‌های جنسیتی در سطوح مختلف آن، نه‌ تنها به برابری بیشتر، بلکه به «کارایی» بالاتر نیز می‌‌انجامد.
علاقه‌مندان می‌توانستند این نشست را در اتاق گفتگو پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به آدرس" b2n.ir/iscs"  و همچنین اینستاگرام و سایت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دنبال کنند.