لیست اخبار لیست اخبار

1400/08/12 - وبینار مولیر،زن،جامعه 1400/08/12 - وبینار مولیر،زن،جامعه

1400/08/12

مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران وبیناری تحت عنوان " مولیر،زن،جامعه " با سخنرانی  دکتر مریم قاسمی داریان -  عضو هیات علمی گروه  زبان و ادبیات فرانسه دانشکده زبانها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران - و مدیرجلسه دکترمحمد مهدی فتوره چی - مدیرکار گروه رسانه های نوین و خانواده مرکز مطالعات و تحقیقات زنان دانشگاه تهران - در روز چهارشنبه 12 آبان 1400 از ساعت 11 لغایت 12 به آدرس وبیناری : http://vroom.ut.ac.ir/res  برگزار کرد.

 

گزارش این وبینار در ذیل پوستر قابل مشاهده است.

 

 
گزارش برگزاری وبینار مولیر- زن و جامعه
(مورخه ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۰)
در ابتدای جلسه دبیر نشست(دکتر محمد مهدی فتوره چی) در مقدمه ای، اثر کم نظیر "زنان دانشمند" مولیر را که در 5 پرده در قالب شعر سروده شده از جمله محبوب ترین کمدی های این نویسنده و شاعر بر شمرد و خاطر نشان کرد که این اثر برای نخستین بار در سال 1965 در پاریس به نمایش درآمده است.
 سپس سخنران این وبینار( خانم دکتر مریم قاسمی) پس از معرفی آثار مولیر  بیان داشت که وی مسائل زنان و جامعه را با رویکردی جامعه شناختی و انسان شناختی مورد نقد و تحلیل قرار داده است. وی گفت "مولیر در زنان دانشمند همه اقشار جامعه را مورد انتقاد و تمسخر قرار داده  و به طبقه بورژوا و عشق های زمان توجه ویژه ای نشان داده است". دکتر قاسمی بیان داشت که مولیر زنان را آزاد به تصویر کشیده است. همچنین این عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه سخنانش افزود "یکی از مشخصه های آثار مولیر خلق شخصیت هایی از زنانی است که در جامعه قرن هفدهم فرانسه زندگی می کردند." وی بیان داشت" نمایشنامه های مولیر با آنکه ظاهرا مضحک و خنده دار به نظر می آیند ولی به بیان حقایق عمیق و دردناکی در زندگی انسانها می پردازد."
در خاتمه این وبینار پرسش هایی از سوی مخاطبان مطرح و پاسخ های مقتضی از سوی سخنران ارائه شد.